Dzień Babci i Dzień Dziadka

przez Organic Studio

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WSZYSTKICH NASZYCH SENIORÓW

Z OKAZJI DNIA BABCI I DNIA DZIADKA! - PAMIĘTAJMY O NICH...

 

Dzień Babci, Dzień Dziadka

"...Bohaterami tego tygodnia są niezwykle ważne osoby w życiu każdego człowieka. 21 stycznia - jak co roku, obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka. To dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa.
Od lat Dzień Babci (i w nieco mniejszym stopniu - Dzień Dziadka) jest kultywowany szczególnie w przedszkolach i w początkowych klasach szkół podstawowych. Nic dziwnego - to właśnie dla kilkulatków dziadkowie są niezwykle ważnymi ludźmi. Często bywa tak, że to właśnie babcia lub dziadek zajmują się dziećmi, gdy zapracowani rodzice nie maja na to czasu, a to bardzo zacieśnia kontakt. Nawet jeśli babcia czy dziadek nie uczestniczą w codziennym życiu wnuków, w dni swojego święta czekają na nich, na ich życzenia i laurki, które są pokazywane pozostałym bliskim i znajomym.

Bycie babcią i dziadkiem to ważny etap w życiu dojrzałego człowieka. Wiele osób kojarzy go z nieuchronnie nadchodzącą starością. Boją się, że jako seniorzy stają się niepełnowartościowi i niepotrzebni. Niestety, niekiedy ich lęki są uzasadnione. Młodzi ludzie coraz częściej wykluczają swoich rodziców poza nawias własnego życia, lekceważą ich rady, bądź też sprowadzają babcię do roli "bezpłatnej niani", całkowicie podporządkowanej poleceniom rodziców. Tymczasem rola seniorów w życiu rodzinnym jest nie do przecenienia i na pewno nie sprowadza się jedynie do pomocy w opiece nad dziećmi.

Fenomen dziadków jest tak niezwykły, że poświęcono mu wiele badań naukowych. Według niektórych z nich to właśnie dziadkowi i babci zawdzięczamy - jako gatunek - nasz szybki i intensywny rozwój. Długi okres życia człowieka po zakończeniu czasu reprodukcyjnego ma według tych badaczy sens - pozwala bowiem czerpać doświadczenia nie tylko od rodziców ale też od znacznie bardziej doświadczonych dziadków.

Inne badania wskazują, że dobry kontakt z dziadkami jest zbawienny dla psychiki dziecka, a potem już dorosłego człowieka. Ma on lepszy obraz samego siebie, lepiej nawiązuje kontakty a nawet poprawiają się jego zdolności pracy zespołowej.

Z kolei pedagodzy podkreślają, że dzieci z rodzin wielopokoleniowych, w których kultywuje się bliską więź z dziadkami, znacznie łatwiej się uczą i sprawiają mniej kłopotów wychowawczych.

Niestety, dziś coraz mniej mamy typowych babć i dziadków. Bywa tak, że w rodzinach sytuacje się odwracają i to dziadkowie są bardziej zapracowani - muszą bowiem zdobyć środki do życia również dla wnuków i swoich bezrobotnych dzieci. Bywa tak, że najbardziej istotnym aspektem obecności babci w rodzinie jest... jej emerytura, za którą żyje cała rodzina. Bywa tak, że rodzice z dziećmi mieszkają setki kilometrów od dziadków i widują ich jedynie w święta albo nawet rzadziej.

Bez względu na rodzinną sytuację warto zadbać, by Dzień Babci i Dzień Dziadka stały się wspaniałą okazją do pielęgnowania rodzinnych uczuć. Nawet najbardziej nowoczesna babcia nie powinna w tym dniu zapomnieć zarezerwować sobie czasu na wnuczkowe przedstawienie w przedszkolu, czy chociażby wspólny podwieczorek. Warto też przy tej okazji pomyśleć w jaki sposób można najlepiej wykorzystać dla dobra wnuków doświadczenie życiowe, wiedzę i dystans do świata jaki mają już dziadkowie, a jakiego brakuje niekiedy rodzicom".

 

http://wiadomosci.polska.pl/spoleczenstwo/article,Dzien,id,209116.htm; Aytor: Joanna Gacka

powrót

wróć na górę