Obchody Narodowego Święta Niepodległości

przez Organic Studio

11 listopada br. w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim, która odprawiona została w intencji Ojczyzny. W mszy św. uczestniczyli między innymi: Burmistrz Miasta, Przewodniczący i Radni Rady Miejskiej oraz mieszkańcy miasta.

Obchody uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Gminy, Chór Mieszany „Sienkiewicz”, Zespół Folklorystyczny „Brynica”, Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie i poczty sztandarowe.

W dalszej części obchodów w uroczystym przemarszu przedstawiciele władz miasta wraz z mieszkańcami udali się w miejsca pamięci narodowej na terenie gminy. Złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową i „Pomnikiem Wdzięczności” przy ulicy Woźnickiej, jak również na cmentarzu parafialnym w Miasteczku Śląskim. Kwiaty i znicze zostały również złożone pod pomnikiem „Pamięci Poległym w Powstaniu Śląskim oraz Zamęczonym w Obozach przez Faszyzm Niemiecki Obywateli Żyglina” i na cmentarzu parafialnym w Żyglinie, przy kamieniu pamiątkowym znajdującym się przy Hucie Cynku oraz pod tablicą pamiątkową przy ulicy Pindora.

Pragnę podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowania do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości oraz mieszkańcom naszej Gminy.

 

 Burmistrz Miasta Michał Skrzydło

Informacja dodatkowa:

            Projekt tablicy upamiętniającej egzekucję Powstańców Śląskich, której uroczyste odsłonięcie odbyło się 1 października br., został przygotowany przez Urząd Miejski w Miasteczku Śląskim we współpracy z Oddziałowym Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, został zaakceptowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Data 25 sierpnia 1919 roku jest faktyczną datą w kontekście I Powstania Śląskiego, mimo iż data 24 sierpnia 1919 roku to data wydania przez Alfonsa Zgrzebnioka decyzji o zakończeniu powstania, gdyż walki powstańcze toczyły się jeszcze 25 sierpnia między innymi w Piotrowicach koło Karwiny, a także na terenie powiatu tarnogórskiego, gdzie w dniu 25 sierpnia miały miejsce potyczki w Świerklańcu, a także w Miasteczku Śląskim.

Również prof. Ryszard Kaczmarek w książce Powstania Śląskie 1919-1920-1921, wydanej w 2019 r. i przedstawiającej najnowszy stan badań nad powstaniami wskazuje, że ostatnim dniem walk I Powstania Śląskiego był 25 sierpnia 1919 r.

Formacja która walczyła z powstańcami, zgodnie z informacjami pana Rafała Ludwikowskiego z Muzeum w Tarnowskich Górach, który o potyczce w Miasteczku Śląskim pisze w swoim artykule, mającym się ukazać na łamach najnowszego numeru "Czasopisma", że w starciu z powstańcami brała udział policja i wojsko. W jego trakcie śmierć poniósł wachmistrz żandarmerii.

Jak wiemy na terenie powiatu tarnogórskiego działały następujące formacje wojskowe:  kompania Reichswery, kompania Sicherheitspolizei oraz Einwohnerwehr. Wszystkie one były niemieckimi formacjami militarnymi Rzeszy Niemieckiej (Deutsches Reich), dlatego też na tablicy jest zapis, że Niemcy zamordowali wziętych do niewoli powstańców.

Opracowano na podstawie informacji uzyskanych z Instytutu Pamięci Narodowej.

powrót

wróć na górę