XII Festiwal Śląskie Smaki - Zawalcz o Złoty Durszlak!

przez Andrzej Ogrodnik

XII Festiwal Śląskie Smaki już za miesiąc! W tym roku odbędzie się 11 czerwca w urokliwym Koszęcinie.

To miejsce szczególne, tutaj bowiem swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który jest współorganizatorem tegorocznego Festiwalu.

Czym jest Festiwal Śląskie Smaki? To niezwykłe wydarzenie kulinarne, które od dwunastu lat gromadzi miłośników dobrego jedzenia, a przede wszystkim – tradycyjnej kuchni regionalnej województwa śląskiego, Impreza odbywa się w wymiarze kulinarnym i artystycznym, składa się więc z kilku części. Dwie z nich
są jednak wyjątkowo ważne. Mowa tutaj o Bitwie Smaków i konkursie kulinarnym.

Bitwa Smaków to wyjątkowy pokaz kulinarny na żywo w wykonaniu najlepszych śląskich kucharzy. W tym roku ceniony Remigiusz Rączka zmierzy się z Sebastianem Humskim w bitwie pt. Kurka kontra gąska,
czyli grzybowe wariacje kulinarne.  Bo gdy mowa o grzybach i grzybobraniu – czy w tym temacie istnieje miejsce lepsze od koszęcińskich lasów?

Niech zatem temat Bitwy Smaków stanie się inspiracją dla uczestników konkursu kulinarnego.

Cały czas trwa nabór chętnych do konkursowego gotowania. Wziąć w nim udział może każdy!  Konkurs odbywa się on bowiem w trzech kategoriach: profesjonalistów, czyli osób zawodowo trudniących się gastronomią, uczniów szkół gastronomicznych oraz amatorów, gdzie każdy niezależnie od wieku i doświadczenia może poczuć się jak prawdziwy kuchmistrz. 24 drużyny konkursowe będą mieć do przygotowania łącznie minimum 72 potrawy (bowiem każda z drużyn musi przygotować po 3 dania). Ilość i różnorodność potraw na pewno nikogo nie zawiedzie.

Tym właśnie uwodzi Festiwal od ponad dekady – odbywając się co roku w innym regionie województwa
i oferując kulinarne emocje dla wszystkich, pozwala wciąż odkrywać nowe, często zapomniane smaki kuchni regionalnej. Dlatego warto stać się częścią tego wyjątkowego wydarzenia i już dziś wysłać zgłoszenie
do udziału w konkursie
. Nabór trwa do 26 maja, jednak ilość miejsc jest ograniczona  - nie warto czekać do ostatniej chwili! Jak się zgłosić? Karta zgłoszenia jest dostępna na stronie slaskiesmaki.pl, a wszelkich odpowiedzi udzieli:  Marta Grygny (Śląska Organizacja Turystyczna); tel.: 32 207 207 3,
mail: marta@slaskie.travel

plakat

Idea Festiwalu "Śląskie Smaki"


Festiwal "Śląskie Smaki" organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną od 2006 roku ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa śląskiego, podtrzymanie tradycji z nią związanych oraz propagowanie wartości, której jej towarzyszą. Charakterystyczne jest, że kuchnia ta, będąca niezwykle tradycyjną, zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy stylu życia.
Województwo śląskie ze względu na swoje zróżnicowanie kulturowe i etnograficzne różni się także pod względem kulinarnym. W jego granicach znajdziemy więc tradycje kulinarne śląskie (te najbardziej kojarzone z tym regionem), ale również zagłębiowskie, jurajskie, czy beskidzkie. Marka "Śląskie Smaki" ma na celu pokazanie jednak całego bogactwa kulinarnego województwa śląskiego. Tak więc Festiwal, odbywając się co roku w innym miejscu województwa, stara się odkryć to, co w kuchni regionalnej najbardziej autentyczne i prawdziwe. Ma na celu pokazanie całego kolorytu i bogactwa kuchni regionalnej, czasem w jej lokalnej odsłonie.
W ramach Festiwalu chcemy podkreślać wielowymiarowość kuchni regionalnej, której zróżnicowanie wynika z odmiennej historii poszczególnych subregionów. Poprzez działania promocyjne możemy podkreślić ich odrębność, ale także pokazać to, co dla nich wspólne i jednoczące. Kuchnia regionalna jest bowiem istotnym elementem w budowaniu wizerunku województwa. Przede wszystkim jednak - dopełnia jego obraz i pozwala zrozumieć specyfikę regionu.

data/aktualnosci/2017/konkursy/slaskie_smaki/logo.png

powrót

wróć na górę