Facebook YouTube Regionalny Kanał Informacyjny SMS

Artykuł informacyjny przygotowany przez Hutę Cynku Miasteczko Śląskie

3 października 2024, dodane przez: M.K Artykuł informacyjny przygotowany przez Hutę Cynku Miasteczko Śląskie
grafika do wpisu: Artykuł informacyjny przygotowany przez Hutę Cynku Miasteczko Śląskie

Na prośbę Burmistrza Miasta Tomasza Respondka, po spotkaniu z Prezesem, Huta Cynku Miasteczko Śląskie przygotowała artykuł informacyjny, dotyczący spraw ważnych dla mieszkańców Miasteczka Śląskiego:

Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” od lat jest jednym z większych zakładów produkcyjnych w regionie. Działając w zgodzie z obowiązującymi przepisami, wypełniamy wszelkie niezbędne zobowiązania związane z eliminacją niekorzystnego wpływu na otaczające nas środowisko. W trosce o otoczenie, Huta podejmuje również działania innowacyjne z własnej inicjatywy, niewymagane przepisami prawa, które minimalizują skutki działalności przemysłowej.

 

1. Uciążliwości zapachowe

- Huta, ze względu na obecny tryb pracy - kampanie tlenkowe wykorzystujące 100% surowca wtórnego, w celu eliminacji możliwych sporadycznych uciążliwości zapachowych związanych z specyfiką stosowanej produkcji – posiada uruchomioną instalację ozonowania gazów i par poprodukcyjnych, w efekcie uzyskując znikomą ilość odoronośnych substancji emitowanych do atmosfery. Na chwilę obecną brak jest uregulowań prawnych, norm oraz wytycznych dla naszej branży odnośnie konieczności monitorowania odorów w zakresie prowadzonej działalności

 

2. Hałas

  • Regularnie przeprowadzane są pomiary akustyczne w rejonie składowiska odpadów niebezpiecznych oraz w 4 punktach zabudowy usytuowanych w miejscach najbliższych terenom Huty, zgodnie z wytycznymi sprawowania kontroli oraz zgodnie z zapisami posiadanego i obowiązującego pozwolenia zintegrowanego.
  • Wszelkie wyniki pomiarów przesyłane są każdorazowo do instytucji kontrolujących pracę Huty oraz urzędów sprawujących kontrolę nad wypełnieniem zapisów i zobowiązań wynikających z posiadanego pozwolenia zintegrowanego i obowiązujących regulacji prawnych (wyniki wysyłane są do WIOŚ oraz do Urzędu Marszałkowskiego).

 

3. Składowisko Odpadów Niebezpiecznych

  • Zgodnie z posiadanym dla instalacji składowiska odpadów niebezpiecznych pozwoleniem zintegrowanym Huta organizuje i prowadzi:
    • monitoring wód podziemnych zlokalizowanych w 7 punktach pomiarowych, 
    • monitoring stanów awaryjnych, 
    • prowadzimy i uczestniczymy w badaniach rozprzestrzeniania się hałasu wokół instalacji.
  • Dział ochrony środowiska prowadzi również monitoring unieszkodliwiania odpadów oraz kontroluje osiadanie powierzchni składowiska.
  • Sprawujemy nadzór nad ilością i jakością odcieków wywożonych z składowiska.

 

4. Lasy

- Zleciliśmy i nadzorujemy:

  • przeprowadzenie pierwszego etapu przebudowy rozpadającego się drzewostanu topolowego w oddziale 4k i założone zostały z sukcesem 2 uprawy gniazdowe,
  • w oddziale 3i wykonana została rębnia smugowa i odnowiona powierzchnię dębem,
  • w drzewostanach znajdujących się wzdłuż drogi 908 dokonano cięć sanitarnych i wyeliminowano zagrażające kierowcom chore i martwe drzewa,
  • w kilkunastu wydzieleniach (m.in. 3r i 3k) wykonano cięcia przedrębne,
  • na terenie pożarzyska (pożar 23 maja 2022 r.) w oddziale 1 w 2023 roku zostały usunięte spalone drzewa, w sierpniu 2024 r. przygotowano glebę do odnowień, a we wrześniu 2024 r. postawiono ogrodzenia w celu ochrony przed zwierzyną płową. W październiku 2024 r. zostaną przywiezione sadzonki ze szkółki w Jędrysku i powierzchnia zostanie odnowiona.
  • wykonanie szeregu innych prac leśnych.

 

5. Powietrze

  • Zgodnie rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 grudnia 2020 roku w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych zbieranych w wyniku monitorowania procesów technologicznych oraz terminów i sposobów prezentacji oraz pozwoleniem zintegrowanym nr 726/OS/2012 z dnia 28 marca 2012 roku dla instalacji do produkcji metali nieżelaznych z rud metali, koncentratów lub produktów z odzysku w wyniku procesów metalurgicznych i chemicznych Huty Cynku Miasteczko Śląskie S.A. dwukrotnie w roku przesyłamy do WIOŚ oraz Urzędu Marszałkowskiego wyniki pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego z 16 emitorów.
  • Huta prowadzi również monitoring opadu pyłu zawierającego ołów na terenach wokół zakładu.

 

6. Wody i ścieki

  • Zgodnie z zapisami pozwolenia zintegrowanego prowadzimy lokalny monitoring wód podziemnych w 3 punktach pomiarowych oraz wód powierzchniowych – w 21 punktach pomiarowych; dział ochrony środowiska organizuje badania czterokrotnie w ciągu roku, poprzez zlecenie analiz zewnętrznej akredytowanej firmie badawczej.
  • Wyniki pomiarów jakości wód powierzchniowych z terenu przedsiębiorstwa corocznie przesyłane są do Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz WIOŚ w Częstochowie.
  • Przesyłamy również do WIOŚ, w odstępach dwumiesięcznych, wyniki pomiarów ilości i jakości ścieków odprowadzanych przez Hutę Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. do potoku Graniczna Woda  , a dwukrotnie w roku WIOŚ otrzymuje od Huty wyniki z monitoringu ilości pobranej wody podziemnej (zgodnie z art. 304 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 20 stycznia 2020 roku w sprawie formy i układu przekazywanych wyników pomiarów ilości pobranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi).
  • Dwukrotnie w roku (sezon wiosenny oraz jesienny) przeprowadzamy i nadzorujemy konserwację potoku Graniczna Woda na odcinku 1 km od torów kolejowych w dół spływu; konserwacja każdorazowo obejmuje odmulenie dna, udrożnienie przepływu pod mostami i usunięcie rumoszu roślinnego, wykoszenie roślinności z dna oraz skarp cieku.

 

7. Odpady

  • Wszystkie odpady wjeżdżające na teren Huty, jak i te opuszczające teren przedsiębiorstwa podlegają ścisłej inwentaryzacji i monitorowaniu, pod względem zarówno ilości, jak i jakości (odpady są naszym surowcem).
  • Każda ilość odpadu jest skrupulatnie ewidencjonowana w bazie danych o odpadach (BDO), nad którą pieczę utrzymuje Marszałek Województwa Śląskiego; Urząd Marszałkowski prowadzi też sprawozdawczość odpadową i kontroluje ilość i jakość opuszczających teren Huty odpadów (zarówno tych kierowanych na składowisko odpadów, jak i tych przekazywanych do ostatecznej utylizacji poza terenem Huty).

 

8. Udział w badaniach prowadzonych przez podmioty zewnętrzne i jednostki badawcze

  • Główny Instytut Górnictwa Katowice - projekt Edaphos: „Zaawansowane mapowanie, ocena ryzyka i naturalne metody usuwania zanieczyszczeń są łączone w celu przyspieszenia odzyskiwania zanieczyszczonych gleb i zapewnienia, że odnowa ekologiczna wejdzie do głównego nurtu biznesu”.
  • Uniwersytet Warmińsko Mazurski – „Biowęgiel z kopirolizy odpadów i jego zastosowanie w remediacji  gleby zanieczyszczonej metalami ciężkimi”.
  • Ekowizjer – „ Sprawdzenie wpływu jakości ścieków ich zmienność do momentu połączenia z ciekiem od strony Miasteczka Śl. oraz Graniczną Wodą”.

Zdjęcie: materiały prasowe Huty Cynku Miasteczko Śląskie