Facebook YouTube Regionalny Kanał Informacyjny SMS

O Miasteczku Śląskim

Gmina Miasteczko Śląskie to bardzo ciekawe miejsce dla tych, którzy chcą poobcować z naturą. Zdecydowana większość gminy to lasy, a więc doskonałe tereny dla rowerzystów i miłośników biegania, ale także dla tych, którzy potrzebują nieco wyciszenia na spacerze. Atrakcyjne obszary leśne w połączeniu ze spokokojem Miasteczka na pewno są w stanie przyciągnąć wielu ludzi.

Jeśli jednak spacer po lesie, czy jogging nie wystarczają warto wspomnieć o kilku ciekawych miejscach, które znajdują się zarówno w centrum miasta, jak i w poszczególnych jego częściach.

W sercu miasta; tu warto podkreślić charakterystyczny układ starej zabudowy; znajduje się, wybudowany jeszcze w XIX wieku, ratusz miejski. Niedaleko umiejscowione są także dwa kościoły, z których starszy, zabytkowy kościół z 1666 zaliczany jest do cennych zabytków Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Przy kościele znajduje się także  siedenastowieczna dzwonnica. Należy wspomnieć, że w starszym kościele do tej pory w okresie letnim odbywają się w soboty nabożeństwa wieczorne. Drugi kościół jest znacznie młodszy, bo z 1905 roku. Początkowo rozważano zresztą rozbudowę starszego kościoła, jednak ostatecznie zrezygnowano z tych planów, dzięki czemu mieszkańcy ( i turyści ) mogą zachwycać się się dwoma kościołami. W nowym kościele znajduje się, uznawany za cudowny, barokowy obraz Matki Boskiej Bolesnej z 1669 roku. Niedaleko kościołów znajdują się także przepiękne stacje drogi krzyżowej.

Jak przy wielu innych kościołach, tak i przy miasteczkowskim mieścił się cmentarz, z którego korzystano jeszcze w XIX wieku. Skoro mowa o cmentarzach, to warto także odwiedzić nieco zapomniane miejsce, a mianowicie znajdujący się przy ulicy Niepodległości założony jeszcze w XIX wieku cmentarz żydowski.

Obok kościołów znajdujących się w centrum miasta warto także wyróżnić parafialny kościół w Żyglinie. Świątynia położona na ulicy Śląskiej jest znacznie młodsza niż miasteczkowski stary kościół, bowiem z 1842 roku, jednakże wcale nie mniej interesująca.
Będąc w Żyglinie trzeba także zwrócić uwagę na kaplicę Świętego Marka z XVIII wieku. Znajduje się ona przy ulicy Świetego Marka.

Kościoły znajdujące się w Bibieli i Brynicy nie mają za sobą tak długiej historii,  mimo to warto i o nich wspomnieć.

Są to:

- Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Bibieli, przy ul. Starowiejskiej 40. Wybudowany w 1995 roku.

- Kościół parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Brynicy przy ul. Łokietka z 2000 roku.

Do bardzo ciekawych zabytków znajdujących się na terenie gminy należy także niewątpliwie Spichlerz dworski przy ul. Wyciślika, z 1795 roku (odnowiony w 1965).

Jak wspomniano na początku Miasteczko to jednak nie tylko zabytki, ale także możliwość wypoczynku na łonie natury. Jedną z największych atrakcji dla wypoczywających na terenie gminy mieszkańców, ale także wielu ludzi z okolicy jest niewątpliwie okoliczny zalew Nakło - Chechło, który cieszy się w okresie letnim niezwykłą popularnością. Tę popularność wzmaga obecność kolejki wąskotorowej. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, bo o nich mowa rozpoczęły swoją działalność jeszcze w XIX wieku. Obecnie przewozy pasażerskie są możliwe na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż rowerem, to i takie atrakcje oferuje Miasteczko, bowiem przy zalewie rozpoczyna się 10-kilometrowa ścieżka prowadząca do zalanej kopalni „Bibiela”.

Warto odwiedzić Miasteczko Śląskie, by na własną rękę przekonać się, jakie jeszcze nieodkryte skarby czekają tutaj na turystów, tym bardziej, że atutem gminy jest także dobra komunikacja miejska.