Facebook Wieści z Ratusza

Ruszył program szczepień

15 stycznia 2021, dodane przez: M.K Ruszył program szczepień
grafika do wpisu: Ruszył program szczepień

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej uruchomił Program Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Od dzisiaj – 15.01.2021 roku – w ramach Narodowego Programu Szczepień rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla Seniorów, którzy ukończyli 80 lat (rok urodzenia 1941) a od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby od 70 roku życia (rok urodzenia 1951).

Szczepionka będzie stopniowo udostępniana kolejnym grupom wiekowym.

W Miasteczku Śląskim do Programu Szczepień zostało zakwalifikowane Centrum Medyczne „Eko-Prof-Med” przy ul. Cynkowej 6.

Aby zapisać się na szczepienie należy dzwonić pod nr lub 32 288 88 82  lub 32 725 49 37.

Dodatkowe możliwości rejestracji:

Zadaniem Gminy Miasteczko Śląskie jest zorganizowanie transportu dla osób mających obiektywne
i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień zlokalizowanym na terenie gminy Miasteczko Śląskie.

W związku z powyższym osoby mające trudności z dojazdem do punktów szczepień mogą zapisywać się na przejazd pod numerem 32 393 80 37 lub 32 393 80 36 w godzinach:

- poniedziałek 7:30-16:30

- wtorek-czwartek: 7:30-15:30

- piątek 7:30-14:30

jednak po wcześniejszym ustaleniu daty i godziny szczepienia w Centrum Medycznym EPM.

 

Szanowna Seniorko/Szanowny Seniorze,

Za sprawą pojawienia się wirusa SARS-Cov-2, który wywołał ogólnoświatową pandemię, ostatni rok był dla nas wszystkich szczególnie trudny. Aby zahamować rozwój epidemii w naszym kraju, musieliśmy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nauczyć się żyć w całkiem nowej rzeczywistości, ograniczając do minimum wszelkie kontakty społeczne. Pod koniec 2020 roku wreszcie pojawił się jeden z najważniejszych elementów walki z pandemią – szczepionka, która daje nam nadzieję na tak wyczekiwany powrót do normalności. Ale to kiedy ta normalność nastąpi, zależeć będzie od nas wszystkich. Pokonanie koronawirusa jest bowiem możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka, a taką możliwość daje nam właśnie szczepionka. W interesie całego społeczeństwa leży zatem to, aby cały proces szczepień przebiegał w Polsce jak najsprawniej.

Zwracam się więc do Państwa z ogromną prośbą o zaangażowanie się w walkę z koronawirusem poprzez przystąpienie do szczepień, gdy tylko będzie to możliwe. Osoby, które ukończyły 80 lat mogą się zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 już od 15 stycznia br., a osoby, które ukończyły 70 lat – od 22 stycznia. Same szczepienia dla seniorów rozpoczną się natomiast 25 stycznia.

Jak się zarejestrować? Procedura nie jest skomplikowana i można to zrobić na 
3 sposoby:

  • poprzez telefon na całodobową, bezpłatną infolinię 989, gdzie po podaniu numeru PESEL oraz numeru telefonu komórkowego można będzie umówić się na szczepienie w dogodnym miejscu i terminie (rejestracji telefonicznej nie trzeba dokonywać samodzielnie, może to zrobić również osoba z rodziny),
  • poprzez kontakt bezpośrednio z wybranym punktem szczepień – mapę punktów szczepień wraz z danymi kontaktowymi znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien, bądź wystarczy zapytać swojego lekarza rodzinnego, w którym z najbliższych punktów szczepień jest możliwość zaszczepienia się,
  • poprzez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl, gdzie można wybrać jeden z pięciu proponowanych terminów w punkach szczepień znajdujących się w pobliżu lub w innym wybranym punkcie znajdującym się nawet w innym mieście (aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego).

Co istotne, osoby niepełnosprawne bądź mieszkańcy, którzy mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać z pomocy transportu do punktu szczepień. Wystarczy zadzwonić pod specjalną gminną infolinię pod numer 32 393 80 36 oraz 32 393 80 37. Wówczas postaramy się zabezpieczyć transport do punktu szczepień.

Warto dodać, iż aby zarejestrować się na szczepienie nie jest wymagane żadne dodatkowe skierowanie od lekarza – gdy rozpocznie się etap, w którym będziemy mogli się zaszczepić, wszystkim osobom posiadającym numer PESEL (z grupy osób uprawnionych do szczepień w ramach danego etapu) wystawione zostaną automatyczne e-skierowania, ważne 60 dni. Indywidualne skierowania lekarze będą wystawiać jedynie tym osobom, które nie posiadają numeru PESEL lub nie mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Sam proces rejestracji jest, jak widać, bardzo prosty, a o terminie podania szczepionki przypomni zapisanym osobom SMS wysłany na podany przy zapisywaniu się numer kontaktowy.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do szczepień. Im więcej osób się na to zdecyduje, tym ochrona przed wirusem SARS-CoV-2 będzie skuteczniejsza. Pamiętajmy, że przyjęcie szczepionki to nie tylko ochrona dla nas, ale także dla naszych bliskich, a pokonanie koronawirusa umożliwi nam wszystkim powrót do normalności.

Więcej informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 znaleźć można na stronie gov.pl/szczepimysie lub w ramach dedykowanej infolinii pod numerem 989.