Facebook Wieści z Ratusza

Wręczenie Nagród Burmistrza Miasta

17 maja 2021, dodane przez: M.K Wręczenie Nagród Burmistrza Miasta
grafika do wpisu: Wręczenie Nagród Burmistrza Miasta

17 maja br. podczas Sesji Rady Miejskiej Burmistrz Miasta wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli coroczne Nagrody Burmistrza Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tegoroczne nagrody trafiły do Chóru Męskiego "Piast" z Żyglina oraz Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów Koło nr 5 w Miasteczku Ślaskim.

CHÓR MĘSKI „PIAST” Z ŻYGLINA

Zespół od ponad 100 lat bardzo prężnie działa na terenie gminy oraz poza nią. Muzycy regularnie i cierpliwie doskonalą swoje umiejętności pod batutą Oliwii Bentkowskiej. Chórzyści poświęcają swój czas zespołowi zupełnie za darmo, co jest ewenementem w obecnych realiach. Uświetniają zarówno uroczystości miejskie (m.in.: Dni Miasteczka Śląskiego czy Festyn Dzielnicy Żyglin i Żyglinek), ale także sami wychodzą z inicjatywą organizując wydarzenia na terenie gminy. Od kilku lat z powodzeniem prowadzą Koncert Papieski, a także Koncert Kolędowy w żyglińskim kościele. W ten sposób zaangażowali w życie kulturalne miasta osoby, które na co dzień z niej nie korzystają. Zespół koncertuje także poza gminą Miasteczko Śląskie promując ją.

Zaangażowanie członków chóru w życie miasta jest godne zauważenia i docenienia tym bardziej, że w roku 2020 Chór Męski Piast obchodził zacny jubileusz 100-lecia pracy artystycznej. Niestety ze względu na ogłoszony stan epidemii, obchody nie mogły odbyć się w ubiegłym roku i zostały przesunięte na jesień 2021 roku.

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW KOŁO NR 5 MIASTECZKO ŚLĄSKIE

Koło nr 5 Miasteczko Śląskie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów jesienią 2021 roku obchodzi jubileusz 40-lecia swojej działalności społecznej. Główne zadanie Związku polega na organizowaniu i prowadzeniu działalności socjalnej i kulturalnej na rzecz seniorów w mieście. Grupa działa bardzo prężnie o czym świadczy chociażby liczba członków stowarzyszenia, a jest ich aż 130. Zarząd dba o integrację oraz rozwój emerytów, rencistów i inwalidów zrzeszonych w kole m.in. poprzez organizowanie spotkań kulturalnych, podczas których oprócz dobrej zabawy zawsze zapewniany jest element edukacyjny, poprzez organizowanie różnych form życia kulturalnego, artystycznego i turystycznego na terenie całego kraju. Aktywizuje także swoich członków za pomocą kursów, np. komputerowych, dba o ich bezpieczeństwo organizując spotkania z policją czy strażą pożarną, integruje grupę z osobami spoza gminy poprzez współpracę np. z Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich ITAKA czy innymi kołami zrzeszającymi emerytów na terenie powiatu. Członkowie koła biorą aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy, wspierając swoim doświadczeniem i dzieląc się chętnie swoim punktem widzenia.

Jubileusz 40-lecia jest doskonałą okazją na docenienie działalności Koła nr 5 Miasteczko Śląskie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które nie otrzymała nigdy wcześniej takiego wyróżnienia.