Facebook YouTube Regionalny Kanał Informacyjny SMS

TAURON Dystrybucja przypomina

6 maja 2022, dodane przez: M.K TAURON Dystrybucja przypomina
grafika do wpisu: TAURON Dystrybucja przypomina

Nadeszła wiosna i ruszyliśmy do ogrodów, działek, sadów, skwerów by uprzątnąć zimowy bałagan, przygotować grunt pod nowe sadzonki, które tylko czekają by się u nas zadomowić. Warto się przy tym zastanowić, czy warto sadzić sosnę w ogródku i jakie konsekwencje będą miały nasze działania. Bo wybór drzewa ma znaczenie.

Posadzone drzewo będzie rosło i towarzyszyło nam przez lata. Obowiązkiem właściciela jest więc odpowiednia pielęgnacja i dbanie o nie w taki sposób, by rosnąc nie blokowały ścieżki rowerowej lub drogi dla pieszych. By nie zasłaniały sygnalizacji świetlnej lub znaku drogowego. A także by nie wrastały w przewody dostarczające prąd. Mamy do czynienia wtedy z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia ludzi. Może bowiem dojść do porażenia prądem. Gałęzie rosnące w pobliżu przewodów mogą również spowodować awarie sieci elektroenergetycznej. Zwłaszcza w połączeniu z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, jak wichury, nawałnice, orkany.

Również zimą – ośnieżone, oblodzone gałęzie powodują takie zagrożenie. Dlatego warto regularnie przycinać gałęzie i kształtować korony drzew, tak by nie dopuścić do tego typu sytuacji. Jeśli jednak gałęzie znajdują się niebezpiecznie blisko przewodów, o pomoc w przycince należy się zwrócić się do specjalistów: dendrologów lub arborystów, którzy przytną gałęzie w odpowiedni i bezpieczny sposób.

Można też podejść do tematu sadzenia z odpowiednim planem i wybrać takie drzewa i krzewy, które rosną w miarę nisko, mają delikatne, cienkie gałęzie, a ich korony dają się łatwo kształtować. Przykłady takich gatunków znajdują się na przygotowanej infografice. Pozostałe gatunki, a także inne ciekawe i przydatne informacje na temat sadzenia drzew można znaleźć w poradniku przygotowanym przez TAURON Dystrybucję, do pobrania tutaj: https://www.tauron-dystrybucja.pl/bezpieczna-energia/bezpieczniki/wlacz-dla-przyrody/zielona-dystrybucja

a także w krótkich, edukacyjnych animacjach, które znajdują się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=j2JoGnPU9m8&list=PL15kaFUoYIyuoe0gttWHTpKQSWAv5L9IE&index=8

i tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PL15kaFUoYIysS0VF5WBlceYuAfVUzAwwd