Facebook YouTube Regionalny Kanał Informacyjny SMS

Informacja dotycząca zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego

13 stycznia 2023, dodane przez: M.K Informacja dotycząca zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego
grafika do wpisu: Informacja dotycząca zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego

Informujemy, że od najbliższego weekendu, tj. w dniach 13-14.01.2023 r. w godzinach nocnych, (termin jest uzależniony od przedsiębiorstwa TAURON) nastąpi zmiana funkcjonowania oświetlenia ulicznego w naszej Gminie, polegająca na ograniczeniu czasowym świecenia lamp ulicznych wg poniższego harmonogramu:

  1. w godzinach popołudniowo-wieczornych, zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych, oświetlenie uliczne będzie włączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej w dotychczasowej kolejności,
  2. od godziny 0:00 oświetlenie uliczne będzie wyłączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej i do godz. 4:00 oświetlenie uliczne w Gminie będzie wyłączone,
  3. od godz. 4:00 oświetlenie uliczne zostanie włączone i będzie świecić do godzin porannych, zgodnie z ustawieniami zegarów astronomicznych.

Zakup energii elektrycznej dla naszej Gminy od 2010 r. jest przeprowadzany cyklicznie w formie przetargu nieograniczonego. Cena zakupowa energii elektrycznej dla naszej Gminy obowiązująca do końca 2022 r. wynosiła 288,19 zł netto/MWh. W chwili obecnej cena rynkowa zakupu energii elektrycznej dla Gminy w 2023 r. zaoferowana przez przedsiębiorstwo energetyczne w przetargu nieograniczonym wyniosła 1.864,80 zł netto/MWh, to oznacza wzrost o prawie 650%!

Zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku cena energii elektrycznej została „zamrożona” i wynosi dla samorządów 785,00 zł netto/MWh, co w porównaniu do ceny z roku 2022 r. oznacza wzrost o ponad 270 %.  Jednocześnie od 01.01.2023 r. przestała funkcjonować tarcza antyinflacyjna dla ograniczenia podatku VAT, który w zakresie zakupu energii elektrycznej powraca do poziomu 23% (poprzednio 5%).

Ponadto ograniczając zużycie energii elektrycznej nasza Gmina wpisuje się w działania proekologiczne polegające na zmniejszeniu zużycia gazów cieplarnianych powstałych z procesów wytworzenia energii elektrycznej w skali ogólnokrajowej  i europejskiej.

Jednocześnie informujemy, że gmina czyni starania, aby w porozumieniu z przedsiębiorstwem energetycznym TAURON w najbliższym czasie zmodernizować oświetlenie uliczne na energooszczędne LED.