Facebook YouTube Regionalny Kanał Informacyjny SMS

Godło Miasteczka Śląskiego w Parlamencie Europejskim

W dniach 3.03. do 7.03.2019 r. gościłam w Parlamencie Europejskim a stało się to za sprawą konkursu organizowanego przez Radio Katowice „Po naszymu, czyli po Śląsku”, w którym brałam udział. Długo wahałam się czy przystąpić do tego konkursu czy nie ale za namową syna oraz z uwagi na 100lecie rocznicy niepodległości, postanowiłam napisać z tej okazji własny monolog i spróbować sił. Pomimo, że mieszkamy na Śląsku i godomy po śląsku, to nie jest to łatwe, kiedy chodzi o konkurs. Do konkurencji przystąpiły 53 osoby, a do półfinału dostało się 12 osób. Jurorami konkursu byli: prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Szymik, dr. Jan Olbrycht oraz red. Maria Pańczyk. Dostałam się do drugiej tury i wygrałam półfinał, po czym w nagrodę było zaproszenie przez posła dra. Jana Olbrychta do zwiedzania Parlamentu Europejskiego i Brukseli.

Była to niezapomniana przygoda zobaczyć wszystko na żywo, parlament oraz miasto. Odbyło się także spotkanie z polskimi europosłami, szkolenie i dyskusje. Omówiono procedurę głosowania i ilość mandatów w parlamencie jakie przysługują krajom członkowskim Unii Europejskiej - Polska ma ich 51. Podczas spotkań i zwiedzania wyrażano wobec naszej grupy zachwyt i podziw, bowiem byliśmy ubrani w śląskie stroje regionalne, a wśród nich nawet 150 letnie korale. Byłam dumna, że jestem Ślązaczką, że mieszkam w gminie Miasteczko Śl., dzielnicy Brynica, w mieście gdzie liczą się tradycje i kultura. Gdzie gwara śląska jest codziennością i radością, a posługiwanie się nią daje chlubę. Podczas wizyty panowała ciepła i przyjazna atmosfera, a uczestnicy wyjazdu czuli się jak w domu. Zwiedziliśmy Parlament Europejski, a także dom historii europejskiej o nazwie „House of European History”. To wielkie muzeum, w którym można znaleźć dużo ciekawych eksponatów z Polski oraz innych krajów. Byliśmy na uroczystym obiedzie z posłem Janem Olbrychtem oraz pozostałymi uczestnikami.

Dostojność wyjazdu oraz wszechobecna miła atmosfera powodowała, że każdy uczestnik z dumą i godnością reprezentował swój region.

Na ręce europosła Jana Olbrychta złożyłam podziękowania oraz pamiątki z naszego Miasteczka. Wszystkim organizatorom serdecznie gratuluję i dziękuję za piękną wycieczkę do Brukseli.

Magdalena Warecka